Akdeniz Anemisi Yan Etkileri Nelerdir ve Nasıl Giderilir?
24 Haziran 2024

Akdeniz Anemisi Yan Etkileri Nelerdir ve Nasıl Giderilir?

Akdeniz Anemisi Yan Etkileri

Akdeniz Anemisi, halk arasında kansızlık olarak bilinir. Bu hastalık, doğuştan gelen ve anne veya babadan geçen kalıtsal bir hastalıktır. Her ne kadar ebeveynlerden birinin taşıyıcı olmaması durumu etkileyebilse de, genellikle Akdeniz Anemisi olan bir annenin bebeğinde de bu hastalığın görülme olasılığı yüksektir. Tıp dilinde Talasemi olarak adlandırılır. Kalıtsal bir hastalık olan Akdeniz Anemisi, kan içerisindeki hemoglobin yapımındaki bozukluk nedeniyle oluşur. Hemoglobin yapımını kontrol eden genlerdeki bozukluk, hastalığın belirtilerine yol açar.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı

Bu hastalığı taşıyan kişilerde genellikle belirgin bir semptom görülmez. Ancak her iki ebeveyn de bu hastalığı taşıyorsa, doğacak çocuklarda ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. İki Talasemi taşıyıcısının çocuğu, %25 olasılıkla hasta, %25 olasılıkla sağlıklı, %50 olasılıkla ise Talasemi taşıyıcısı olabilir. Bu tür durumlarda, Talasemi taşıyıcısı olan çiftlerin mutlaka genetik testler yaptırmaları ve her iki ebeveynin de taşıyıcı çıkması durumunda doğum öncesi tanı yöntemlerinden yararlanmaları gerekmektedir. Böylelikle doğacak olan bebeğin Talasemi riski önceden anlaşılabilir.

Akdeniz Anemisi taşıyıcısı olan kişilerin genel olarak günlük yaşamlarını etkileyen olumsuzluklarla karşılaşma olasılıkları düşüktür. Ancak çiftlerden birinin bile Akdeniz Anemisi olması durumunda, hamilelik sırasında bebeğin sağlık durumu için gerekli testlerin yapılması önemlidir. Ayrıca, Akdeniz Anemisi olan kadınlar, hamile kaldıklarında düşük yapma riski taşıyabilirler. Bu yüzden, doktor kontrolünde gebelik sürecini yönetmek ve gebelik boyunca düzenli olarak hekim kontrollerine gitmek sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmek için önemlidir.

Akdeniz Anemisi ve Genetik

Anne ve babası Akdeniz Anemisi olan çocuklarda da bu hastalığın görülme olasılığı yüksektir. Bu tür durumlarda, yeni doğan çocukta erken yaşlarda ciddi kansızlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum, anne ve babadan gelen hatalı genlerin neden olduğu bir problemdir. Çocuklarda görülen kansızlığın nedeni, hem anneden hem de babadan gelen hemoglobin genlerinin bozuk olmasıdır. Bu bozuk genler nedeniyle vücut yeteri kadar oksijen taşıyıcı kan üretemez ve yeterli miktarda kan oluşmaz. Bu tür bir durumda çocuklar, hatalı oksijen taşıma yeteneği olan farklı bir hemoglobin üretirler. Bu durum, gelişim bozuklukları, dalak büyümesi, karaciğer, kalp ve pankreasla ilgili sorunlar, enfeksiyona yatkınlık ve yüz kemiklerinde değişiklik gibi çeşitli olumsuz sağlık sorunlarına yol açabilir.

Akdeniz Anemisi bulaşıcı bir hastalık değildir. Tamamen genetik bir hastalıktır. Akdeniz Anemisi olan hastaların yan etkilerden korunabilmesi ve bağışıklık sisteminin çökmemesi için düzenli olarak kan transfüzyonu almaları gerekebilir. Yeterli miktarda kan üretememeleri, vücutta aşırı demir birikmesine neden olabilir. Bu biriken demir, karaciğer ve kalpte hasara yol açarak organ fonksiyonlarını bozabilir.

Akdeniz Anemisi yan etkilerinden etkilenmemek için hastalığınızı bilmeli ve yaşam tarzınızı buna göre düzenlemelisiniz. Böylelikle günlük hayattan kopmadan sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Akdeniz Anemisi Yan Etkileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni