Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı
26 Haziran 2024

Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı


Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı, ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde rastlanabilen, anne babadan bebeklerine bulaşan kalıtsal bir kan hastalığıdır. Bu rahatsızlık, Akdeniz ülkelerinde oldukça yaygın olduğundan dolayı Akdeniz anemisi adı ile anılır.

Talasemi Majör

Talasemi Majör, Akdeniz anemisi adı ile de anılır. Henüz 4-5 aylıkken ortaya çıkan, sürekli kan nakli gerektiren çok önemli bir kan hastalığıdır. Hasta çocuklar, kendilerine gerekli olan hemoglobini yeteri kadar üretemezler. Bunun neticesinde huzursuzluk, halsizlik, iştahsızlık, dalak ve karaciğer büyümesi nedeniyle karında şişlik, sık sık ateşlenme, kemiklerde değişiklik, iskelet sisteminde bozukluklar ve yüzde tipik bir görünüm meydana gelir. Bu hastalar, yaşamları süresince düzenli olarak tedavi altında olmalıdır. Yapılacak tedaviler oldukça pahalı ve zordur.

Talasemi İntermedya

Talasemi İntermedya, hasta bebeklerde bir yaşın sonunda teşhis konulur. Taşıyıcılar kadar sağlıklı olmayan, daha az kan ihtiyacı olan bu hastalığın hafif türüdür.

Talasemi Minör

Talasemi Minör, bu hastalığı taşıyan kişiler oldukça sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Eğer anne ve babanın her ikisi de bu hastalığın taşıyıcısı ise oluşan her gebelikten %25'i normal olarak, %50 olasılıkla doğan bebek talasemi taşıyıcısı olarak doğabilir. Kalan %25 ise talasemi majör bebek doğabilir. Ancak anne ve babadan sadece biri talasemi hastası ise doğacak her bebek %50 olasılıkla taşıyıcı doğabilir. Bu sebeple ebeveynlerin bebek sahibi olmadan önce talasemi taşıyıp taşımadıklarını öğrenmeleri oldukça önemlidir. Bu hastalığı taşıyanların büyük çoğunluğu taşıyıcı olduklarını bilmeden yaşamlarını sürdürürler.

Talasemi Taşıyıcılığı ve Bulaşıcılık

Talasemi taşıyıcılığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalık tedavi gerektirmez ve evlenmeye engel değildir. Fakat kişilerin her ikisi de taşıyıcıysa, birliktelikleri halinde hamileliğin 9-10. haftalarında testler yapılarak doğum öncesi tanı konulabilir.

Ekstra Bilgiler

Talasemi taşıyıcılığı hakkında bilinmesi gerekenler:

  • Erken teşhis, hastalığın yönetiminde hayati önem taşır.
  • Genetik danışmanlık, taşıyıcı çiftler için önerilir.
  • Toplumda farkındalık yaratmak, hastalığın yayılmasını engellemek adına önemlidir.

Sonuç olarak, Akdeniz Anemisi ve Talasemi taşıyıcılığı, genetik bir kan hastalığı olup, erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altında tutulabilir. Ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması, sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni