Akdeniz Anemisi Evlilik Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Akdeniz Anemisi Evlilik Riskleri ve Sonrası

Akdeniz Anemisi Evlilik, beta talasemi olarak bilinen halk arasında Akdeniz anemisi olarak adı geçen hastalığı taşıyan kişilerin evlilik yapma ya da çocuk sahibi olup olamam gibi konularda şüpheleri olur. Hastalık genellikle erken yaşta teşhisi konan zor bir hastalıktır. Aktif olarak Akdeniz anemisi hastaları olabileceği gibi bu hastalığın sadece taşıyıcısı olup çocuklarına gen yoluyla aktarabilen kişiler de vardır. Bunun için evlilik öncesi Akdeniz anemisi testi yaptırmak gerekir. Özellikle risk grubunda olanlar ve genetik olarak taşıyıcı olanlar mutlaka evlenmeden veya çocuk sahibi olmadan önce Akdeniz anemisi testi yaptırmak gerekir.

Akdeniz Anemisi Hastaları Evlilik Yapabilir mi?

Akdeniz anemisi hastaları genellikle hastalığın riskleri bilir ve tanısı erken yaşta konulmuştur fakat hastalığın taşıyıcısı olup farkında olmadan yaşayan kişiler evlilik ve çocuk yapma konusunda daha önemlidir. Bu tip kişilerde Akdeniz anemisi sadece gen yoluyla aktarılır ve çoğu zaman taşıyıcı kişi bunun farkında değildir. Hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir. Buna karşın evlilik yaparken hastalığın bilinmesi önemlidir. Eşlerden biri ya da her ikisi de Akdeniz anemisi hastası ya da taşıyıcısı ise çocuklarına gen yoluyla hastalığı aktarma olasılıkları çok yüksektir. Akdeniz anemisi taşıyıcıları hasta değildir hiçbir belirti göstermezler fakat eğer evlenmeden önce Akdeniz anemisi testi yaptırmazlar ise ileride çocuklarına çok ciddi ölümcül olabilecek bir kan hastalığı taşımış olurlar.

Akdeniz anemisi tanısı, kişinin taşıyıcı olup olmadığı yapılacak bir kan test ile kolayca belirlenebilir. Genellikle çiftlerden sadece biri taşıyıcı ise çocuğuna hastalığı taşıması riski yüzde yirmi beş olarak bildirilir. Her iki kişide de hastalık taşıyıcılığı mevcut ise çocuklarına hastalık taşımaları riski yüzde elli ile yetmiş beş arasında belirtilir. Çiftlerden sadece biri hasta ise çocuğa yüzde elli hem anne hem baba hasta ise çocuğa yüzde yetmiş beş oranında hastalık aktarılır.

Akdeniz anemisi hastaları, halsizlik, soluk ten, karında şişlik, gözlerde sarı renk, yüzdeki kemiklerde şekil değişiklikleri, dalak büyümesi, koyu idrar rengi gibi belirtiler gösterirken, taşıyıcı olanlar genellikle belirti göstermez. Bu sebeple her evlilik öncesi yapılan rutin sağlık taraması içinde Akdeniz anemisi testi de yaptırılmasında fayda vardır.

Akdeniz Anemisi Evlilik Yorumları

soru

Yuscan

28 Mayıs 2024 Salı

Merhaba benim kız arkadaşım anemi hastası bende taşıyıcıyım bizim evlenmemiz ne gibi kötü sonuçlar oluşturur. Tesekkürler

Cevap yaz
cevap

Admin

28 Mayıs 2024 Salı

Merhaba Yuscan,

Bu durumda bir genetik danışmana başvurarak detaylı bilgi almanız önerilir. Taşıyıcı olmanız ve kız arkadaşınızın anemi hastası olması, çocuğunuzun da benzer rahatsızlıklara sahip olma riskini artırabilir. Bu konuda uzman bir doktorun yönlendirmesiyle gerekli testleri yaptırmak ve riskleri değerlendirmek en doğru adım olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

soru

Deniz

28 Nisan 2024 Pazar

Evlenmek istediğim oğlan Akdeniz anemisi taşıyıcısı ilaç kullanıyor ancak annesi akraba evliliği yapmasını istemiyo fakat biz akrabayiz ve yakınlık derecesini bn cozemedim onun babanesi bnm bababnnemin kardeşinin çocuğu yani evlenirsek bişe olurmu ne gibi belirtiler olur cevaplar saniz sevinirim

Cevap yaz
cevap

Hatip

28 Nisan 2024 Pazar

Deniz hanım akrabalık dereceniz çok yakın değil fakat evlenmeyi düşündüğünüz kişinin ciddi bir hastalığı var. Akdeniz anemisi bulaşıcı bir hastalık değil ama genlerden gelen bir hastalıktır. Evlenmeyi düşündüğünüz adam Akdeniz anemisi olduğu için olacak çocuğunuzda büyük ihtimal aynı hastalığı taşıyabilir. Bence düşünmelisiniz çünkü çocuklarınıza ölümcül kan hastalığı taşıma ihtimaliniz yüksek.

cevap

Sinemis

28 Nisan 2024 Pazar

Deniz Hanım akraba evliliği birçok doktor tarafından sakıncalı görülen bir durumdur. Üstelik evleneceğiniz kişinin Akdeniz anemisi taşıyıcısı olması ileriki dönemlerde çocuklarınız olduğunda büyük sıkıntılara yol açabilir. Fakat bir taraftan aşkın engel tanımadığını hepimiz biliyoruz. Evlenmeyi düşündüğünüz insan da bulunan bu hastalık evlenmenize mani değildir. Size tavsiyemiz bebek düşündüğünüzde doktora başvurmanız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akdeniz Anemisi Ölümcülmüdür?

Akdeniz Anemisi Ölümcülmüdür?

Akdeniz Anemisi Yan Etkileri Nelerdir ve Nasıl Giderilir?

Akdeniz Anemisi Yan Etkileri Nelerdir ve Nasıl Giderilir?

Akdeniz Anemisi Evlilik Riskleri ve Sonrası

Akdeniz Anemisi Evlilik Riskleri ve Sonrası

Akdeniz Anemisi Bulaşıcımıdır?

Akdeniz Anemisi Bulaşıcımıdır?

Akdeniz Anemisi İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akdeniz Anemisi İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?