Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli?
15 Mayıs 2024

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli?

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli, Akdeniz anemisi, genellikle kansızlıkla karıştırılan bir hastalıktır. Aneminin bir türü olan Akdeniz anemisi aslında demir eksikliğinin giderilmesiyle geçebilecek türden bir rahatsızlık değildir. Hem beslenme hem sosyal yaşam hem de tedavisi açısından daha dikkatli olunması gereken ve daha yorucu geçen bir süreci kapsayan Akdeniz anemisi, genellikle Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgelerde, ülkelerde daha yaygındır. Bu makalemizde Akdeniz anemisi taşıyıcısı nasıl beslenmeli, neler tüketmeli nelerden uzak durmalı bunları size aktaracağız. Eğer siz de Akdeniz anemisi taşıyıcısı ya da Akdeniz anemisi taşıyıcısı yakını iseniz lütfen makalemizi dikkatlice okuyun.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli, Neler Yemelidir?
 • Öncelikle ilaç kullanımı olacağından ilaçla beraber tüketilecek olan sıvının (Su, süt, limonata. Vs) doktor tarafından tavsiyesine uyunuz. Çünkü hastalığın türleri ve Akdeniz anemisi hastalığına bağlı olarak yaş, cinsiyet, kilo gibi faktörler de göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Kahvaltılarda size enerji verecek, aynı zamanda sindirim sorunu yaşatmayacak gıdalar tüketmelisiniz.
 • Kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmesi sizi daha güçlü kılacaktır.
 • Kırmızı et ve baklagillerin tüketimi artırılmalıdır.
 • Kuru meyve tüketerek kansızlık da bir yandan tedavi edilmelidir.
 • Özellikle yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere sebze ve meyve tüketecek C vitamini yönünden beslenmelisiniz.
 • Laktik asit yönünden zengin olan yoğurdu mutlaka tüketmelisiniz.
Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nelerden Uzak Durmalıdır?
 • Akdeniz anemisi taşıyıcısı olanlar, sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmalılardır. Bu maddeler hem kana hem de vücuda hasarlar bırakır. Zaten yorgun olan vücut daha büyük enerji sarf ederek ne yazık ki hastalıklara direnemez hale gelir.
 • Akdeniz anemisi hastalarının süt tüketimini azaltması da gereklidir. Süt demir eksikliği olanlar için ne yazık ki negatif bir maddedir.
 • Aynı şekilde kepekli ekmek de demir ilaçlarının emilimini olumsuz etkilemektedir.
 • Yumurtada Akdeniz anemisi olanlarda çok önerilmemektedir.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli Yorumları

soru

emre tahir

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Evlilik öncesi yapilan anemi testi sonucu akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğum söylendi. Bugüne kadar böyle birşeyin olduğundan haberim yoktu ailemde benden başka kimsede çıkmadı. Bana bu biraz bi hastalık değil ve tedavisi yok dendi. Sizce bi doktora gitmem gerekir mi?
Aslında kolay kolay grip bile olmayan bi bünyem var bugüne kadar hiç bi rahatsızlığım olmadı. Sizce je yapam gerekir.

Cevap yaz
cevap

Admin

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Emre Tahir Bey,

Akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğunuzu öğrenmeniz, endişe verici olabilir ancak taşıyıcılık genellikle ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Yine de, kesin bir değerlendirme ve gerekli bilgileri almak için bir hematolog veya genetik uzmanına başvurmanız faydalı olacaktır. Bu uzmanlar size durumunuz hakkında daha detaylı bilgi verebilir ve gelecekteki sağlık durumunuzu nasıl etkileyebileceği konusunda rehberlik edebilirler. Ayrıca, eğer bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, eşinizin de taşıyıcı olup olmadığının belirlenmesi açısından önemli olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Fatma

25 Nisan 2024 Perşembe

4.5 yasinda oglum var talasemi tasiyicisi kahvalti ve diger ogunlerde yemek yediremiyorum zor zahmet yediriyorum kiloyu cok gec aliyor cok zayif ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Perker

25 Nisan 2024 Perşembe

merhabalar, öncelikle günümüzde talasemi rahatsızlığı çok sık görülen ırsi hastalıkların başında gelmektedir. çocuğunuzda bu hastalığın olması yaşam şeklinizi pek de değiştirmeyecektir. kalsiyum açısından zengin gıdaları tercih ederek sütü az içirmeniz gerekir. iştah açıcı şuruplar kullanabilir veya sevdiği yiyecekleri menüler halinde hazırlayabilirsiniz. Onun hastalığına uygun beslenme şekli oluşturup, sevdiği yemekleri belirlemektir.

cevap

Emanullah

25 Nisan 2024 Perşembe

Akdeniz anemisi, genelikle kansızlıkla karıştırılan bir hastalıktır. Aneminin bir türü olan akdeniz anemisi aslında demir eksikliğinin giderilmesiyle geçebilecek türden bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta beslenme çok önemlidir. Vücudun dirençsiz kalmaması lazım. İyi beslenmeme durumda demir eksikliği daha da artabilir. Demir türeten besinler tüketilmelidir. size enerji verecek besinleri tüketmelisiniz. kırmızı et gibi.

soru

Şevki

24 Nisan 2024 Çarşamba

Akdeniz anemisi taşıcsıyım
Nasıl gıda sebze meyvaları tükelemeliyim
Negini gıdalardan uzak yememeliyiz

Cevap yaz
cevap

Karacabey

24 Nisan 2024 Çarşamba

Akdeniz anemisi taşıyıcısı hastalığı her şeyi yiyebilen insanlar değildir.Lif konusunda zengin yiyecekler yemeliler. Kahvaltıda güçlü olabileceğiniz ve sindirimi kolay yemekler tercih etmelisiniz. Özellikle yoğurdu sürekli tüketmelisiniz. Bu hastalığa sahip insanlar yumurta pek tüketmemeli, zararlı maddelerden asla kullanmamalı, süt ve kepekli ekmekten kesinlikle uzak durması gerekir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni